تورهای بین‌المللی شناخت گیاهان دارویی برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، محمدباقر رضایی امروز در همایش ملی زیست‌ فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی اظهار داشت: شکل‌گیری گیاهان دارویی با استفاده از آب، خاک و هوا یکی از موهبت‌های الهی است و امروزه تخریب بی‌رویه منابع خدادادی توسط سودجویان به یک خطر جدی تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه گونه‌های فراوان گیاهی در کشور شناخته شده است، ابراز کرد: 40 درصد این گونه‌ها انحصاری هستند و تعداد کمی از گیاهان برای مصارف دارویی و غذایی کشت می‌شوند.

رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی گیاهان دارویی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیازمند فکر سبز هستیم، تصریح کرد: گونه‌های گیاهی ارزشمندی در کشور وجود دارد که می‌تواند به توسعه اقتصادی و اشتغال کمک کند.

این مسئول وجود یک نوع قارچ کوهی به نام "دنبلان" را از گونه‌های گیاهی ارزشمند در منطقه طارم عنوان کرد و افزود: این نوع قارچ از طریق برخورد رعد و برق به زمین می‌روید و دارای ارزش غذایی بالایی است.

رضایی با اشاره به برگزاری تورهای بین‌المللی برای شناخت گیاهان دارویی ابراز کرد: کنگره بین‌المللی گل‌محمدی با همکاری استان قدس رضوی سال آینده برگزار می‌شود.

ولی‌الله مظفریان پدر علم گیاه‌شناسی ایران نیز در این همایش با اشاره به اینکه 500 گونه گیاه دارویی در منطقه آذربایجان وجود دارد اظهار داشت: 400 گونه از این گیاهان خودرو هستند و بخشی از آن‌ها کشت می‌شوند.

وی منطقه آذربایجان را شامل استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان عنوان کرد و افزود: این منطقه یکی از زیرحوزه‌های جغرافیای گیاهان دارویی شناخته می‌شود.

پدر علم گیاه‌شناسی ایران با اشاره به شناسایی 8 هزار گونه گیاه دارویی ابراز کرد: امروزه تمرکز متخصصان بر روی گیاهان مطرح است در حالی که توجه به گونه‌های بومی نتایج مطلوبتری در حوزه گیاهان دارویی به همراه دارد

 

FaLang translation system by Faboba

هیات مدیره

Sample image محمد باقر رضایی
رئیس هیئت مدیره
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Sample image جواد محمد قلی نیا
قائم مقام
@yahoo.com
Sample image بهزاد قره یاضی
خزانه دار
@yahoo.com
Sample image رضا اخوان
عضو هیئت مدیره
@yahoo.com
Sample image غلامحسین طهماسبی
عضو هیئت مدیره        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Sample image غلامحسین ارزانی
عضو هیئت مدیره        @hotmail.com
Sample image مصطفی رضایی طاویرانی
عضو هیئت مدیره        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Sample image محمد حسین کریم
عضو هیئت مدیره        @hotmail.com
Sample image حبیب اله سلامی
عضو هیئت مدیره         @hotmail.com