بي توجهي به ارزش افزوده كشت گياهان دارويي در كشور

رئیس اتحادیه انجمن علمی گیاهان دارویی ایران در نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ های کوهی در دانشگاه زنجان گفت: در کشور توجهی به ارزش افزوده کشت گیاهان دارویی نمی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نسیم زنجان،محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن علمی گیاهان دارویی ایران در نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ های کوهی در دانشگاه زنجان گفت: در کشور توجهی به ارزش افزوده کشت گیاهان دارویی نمی شود، بنابراین فقط 500 نوع از گیاهان دارویی در ایران کشت می شود.

وی با اشاره به مزیت‌های گیاهان دارویی تصریح کرد: در کشور ایران و در مناطق مختلف کشور 500 گونه گیاهی کشت می‌شود.

وی با بیان اینکه در کشور چندین نوع اقلیم وجود دارد، گفت: شرایط اقلیمی ایران به گرم و خشک، سرد و کوهستانی، معتدل و مرطوب و گرم و مرطوب تقسیم‌بندی می‌شود.

رضایی با بیان اینکه اقلیم در تولید قارچ‌های دنبلان رعد و برق تاثیر بسیار بالایی دارد و باعث تولید این گونه از قارچ‌های گرانقیمت می‌شود، افزود: در ایران گونه‌های مختلف گیاهان دارویی وجود دارد که با بارش باران نیز رنگ آنها تغییر کرده و در گل‌سنگ‌ها رشد می‌کنند.

وی با اشاره به نقش زنبور عسل در تولید گیاهان، خاطرنشان کرد: برای تولید 25 گرم عسل 400 هزار زنبور عسل 20 هزار گل را ملاقات می‌کنند و زنبور عسل هفت مرتبه فاصله بین کره ماه و زمین را که در حدود 380 هزار و کیلومتر است، طی می‌کند.

رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی گیاهان دارویی ایران با بیان اینکه از یک سال گذشته استارت‌آپ‌های داروهای گیاهی آغاز شده و برگزار می‌شود، تصریح کرد: نخستین همایش استارت‌آپ‌ها در شهرکرد برگزار و برای محصول زعفران نیز در حال بررسی و برگزاری است.

رضایی با تاکید بر اینکه در مطالعه آفات و بیماری‌های داروهای گیاهی مشکلات بسیار زیادی وجود دارد، گفت: ایجاد پایلوت فرآوری نیز از ضرورت بسیار بالایی برخوردار است.وی از برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی گل محمدی خبر داد و گفت: این کنگره تا اردیبهشت‌ماه سال آینده و با همکاری مشترک آستان قدس رضوی و مرکز تحقیقات و توسعه منابع کشاورزی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پس از 100 سال همایش چای و دمنوش‌های گیاهی در ایران برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: قول‌های مساعدی داده شده تا سال آینده این همایش به صورت بین‌المللی برگزار شود، چراکه چای ایران باید به جهانیان معرفی شود.

FaLang translation system by Faboba

هیات مدیره

Sample image محمد باقر رضایی
رئیس هیئت مدیره
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Sample image جواد محمد قلی نیا
قائم مقام
@yahoo.com
Sample image بهزاد قره یاضی
خزانه دار
@yahoo.com
Sample image رضا اخوان
عضو هیئت مدیره
@yahoo.com
Sample image غلامحسین طهماسبی
عضو هیئت مدیره        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Sample image غلامحسین ارزانی
عضو هیئت مدیره        @hotmail.com
Sample image مصطفی رضایی طاویرانی
عضو هیئت مدیره        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Sample image محمد حسین کریم
عضو هیئت مدیره        @hotmail.com
Sample image حبیب اله سلامی
عضو هیئت مدیره         @hotmail.com